فهرست بستن

از «آزادسازی سهام عدالت با موافقت رهبر انقلاب» تا «جدیدترین نرخ سکه امامی»

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی نهمین روز اردیبهشت ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۹ اردیبهشت ۱۳۰۷، پیشنهاد استخدام یک فرانسوی (آندره گدار) به عنوان مدیرکل آثار باستانی، کتابخانه و موزه اشیاء عتیقه، به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

۹ اردیبهشت ۱۳۱۲، رضاخان پهلوی طی قراردادی با انگلیسی ‌ها، مدت پیمان شرکت نفتی انگلیسی «دارسی‌» را تا ۱۳۷۲ ش. تمدید کرد.

۹ اردیبهشت ۱۳۳۰، قانون ملی شدن نفت ایران در مجلس شورای ملی تصویب شد.

۹ اردیبهشت ۱۳۵۷، مارگارت تاچر رهبر حزب محافظه کار انگلستان که در تهران به سر می برد امروز اظهار داشت خریدهای نظامی ایران باعث به وجود آمدن هزاران شغل در صنایع انگلستان شده و به مبارزه با بیکاری در این کشور کمک کرده است.

۹ اردیبهشت ۱۳۸۹، هیات دولت بنابر پیشنهاد رییس ‌جمهور به تشکیل ستاد ویژه ‌ای مرکب از پنج وزارتخانه، بانک مرکزی و بانک ‌های عامل رای داد که به گفته وزیر صنایع، مهم ‌ترین ماموریت آن، رفع هرچه سریع‌ تر مشکلات واحدهای تولیدی و نیز شهرک ‌های صنعتی کشور است.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۰، علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی از دستور رییس ‌جمهور برای رفع موانع استفاده از ذخیره ۳۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی خبر داد.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۳، بانک مرکزی با ارسال نامه ‌ای به شبکه بانکی، توافق اخیر بانک ‌ها و موسسات اعتباری در زمینه «کاهش سقف نرخ‌های سود سپرده» را به‌ طور رسمی ابلاغ کرد. هدف از این اقدام، «انتظام ‌بخشی به بازار پول و جلوگیری از نرخ ‌های هیجانی»، «کاهش هزینه و ریسک تسهیلات ‌دهی»، «ایجاد رقابت سالم در شبکه بانکی» و «متناسب کردن نرخ ‌ها با کاهش تورم» عنوان شده است.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۴، شورای پول و اعتبار نرخ سود تسهیلات را ۴ درصد کاهش داد و به تبع آن نرخ سود سپرده بانکی نیز ۲ درصد تنزل یافت.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، رئیس کمیته دفاع شورای فدراسیون روسیه اعلام کرد که ظرف ۱۷ سال بیش از ۴۳۰ میلیارد دلار سرمایه این کشور به‌صورت غیرقانونی برداشت شده است.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، فروش واحدهای مسکونی نوساز – حداکثر سه سال ساخت – در مناطقی از تهران مشمول تخفیف ویژه مالیات نقل‌وانتقال ملک شد. براساس آنچه برای نحوه محاسبه ارزش معاملاتی املاک شهر تهران – مبنای عمل مالیات فروش مسکن در سال ۹۸ – در نظر گرفته شده بود در محدوده بافت فرسوده تهران، فقط ۵۰ درصد ارزش معاملاتی تعیین شده، مبنای مالیات ۵ درصدی قرار می‌گرفت.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور ابلاغیه‌ای ضمن موافقت با درخواست رییس‌جمهور برای آزادسازی سهام عدالت و با اشاره به نقش سهام عدالت در گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانواده‌های کم درآمد، موارد سه‌گانه‌ای را به عنوان امور لازم الرعایه در این واگذاری‌ها مورد تأکید قرار دادند

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰، هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید (امامی) امروز، پنجشنبه (۹ اردیبهشت ۱۴۰۰) با کاهش قیمت ۷۹ هزار تومانی نسبت به روز گذشته ۹ میلیون و ۹۴۹ هزار تومان معامله شد تا مجددا در کانال ۹ میلیون تومان قرار گیرد.

منابع: روزنامه دنیای اقتصاد و موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

Adblock test (Why?)

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.