فهرست بستن

افزایش نرخ سود در سررسیدهای دو ساله

به گزارش اقتصادنیوز در این روز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با ۱۰ درصد کاهش به ۲۴۰ میلیارد تومان رسید. این معاملات روی ۳۱ نماد اخزا و ۷ نماد اراد انجام شد. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده درسررسید کوتاه مدت افزایشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال به ۲۱.۷۶ درصد رسید. نرخ اوراق با سررسیدهای دو سال  با یک دهم درصد افزایش به ۲۲.۸۲ درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با یک دهم درصد به ۲۳.۱۸ درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با ۲ دهم درصد افزایش به ۲۳.۹۴ درصد رسید.

در این روز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی در سررسید‌های ۴۰۰ روز به ۲۳.۵درصد، در سررسید ۶۰۰ روز به ۲۳.۵درصد و درسررسید ۸۰۰ روز به  ۲۳.۵ رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

5

Adblock test (Why?)

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.